Maldivler turu organizasyonunuz öncesinde tabiki de ilk merak ettiğiniz konuların başında Maldivlerde hava durumu. Sevinebilirsiniz çünkü Maldivler, bir tropik cennetten beklentilerinizi karşılayacak biçimde tüm yıl boyunca sıcaktır. Hava durumuna ekvator ve muson iklimi hakimdir.

Maldiv adalarında iki tip iklim gözlenmektedir ve bu iklimler arasında hava sıcaklıkları çok az fark oluşturmaktadır.

Kuru sezon (Kuzeydoğu Musonu)

Ocak ayı ve Mart ayı arasında etkin olup yağış oranı çok düşüktür.

Yağışlı Sezon (Güneybatı Musonu)

Adalarda Nisan ayından itibaren Muson yağmurları etkindir fakat bu yağışlar yarım saatten uzun sürmemektedir. Yağmur esnasında dahi keyifle denize girerek bu yumuşak iklimin tadını çıkarabilirsiniz.

Maldivlerde Hava Durumu Aylık Yağış ve Sıcaklık Dağılımı
Maldiv adaların da günlük sıcaklık gece 23 derece, gündüz 31 derece ortalamasındadır. Maldivler de bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 36,8 derece (19 Mayıs 1991), en düşük derece 17,2 derece (11 Nisan 1978) olmuştur. Günümüze kadar bulunan kayıtlarda 3'den fazla yağmurlu gün bulunmamaktadır.

 

Tropikal iklime sahip Maldivler de yılın 12 ayı ısı derecesi 26-32 arasında değişir. Bu sebepten yılın her ayı yoğun talep görür. Tropikal iklim ve küresel ısınma ile alakalı olarak hava tahminleri doğru yapılamamaktadır. Eskiden Maldivler de iklimi takip etmek için Nakai takvimi kullanılırdı. Bu takvim 1 yılı her biri 2 hafta olmak üzere 27 kısma böler ve tahminlerini bu kısa dönemlere göre yapar. Açıkça hangi dönemde giderseniz gidin işiniz biraz şansa kalmıştır. Nisan – Kasım ayları arasında rüzgar’ın güney batı yönünde esmesinden dolayı yağmur getirebilme ihtimali daha yüksek derler ancak Aralık- Mart arasında da son zamanlarda tahmin edilemeyen farklılıklar gözükmektedir. Maldivler’in en önemli özelliği hava nasıl olursa olsun size inanılmaz renkleri ve atmosferi sağlayabiliyor olmasıdır. Çok kısa süren yağmur ve sonrasında açan güneşin verdiği 2 farklı ve güçlü tonda renkleri tüm yıl boyunca görmeniz mümkündür.

Maldivler turu, Maldivler balayı, romantik kaçış veya aile tatiliniz için uzmanımıza danışıp en doğru ada seçimi ve en iyi fiyat garantisi ile son derece güvenli hizmet alabilirsiniz.